Riksutställning 2015 Vetlanda 1-2 Augusti

Den årliga riksutställningen för ardennerhästen gick i år av stapeln i Vetlanda Ridhus i samarbete med Sveriges Shetlandssällskap. Helgen bjöd på hästar av hög klass, pausunderhållning i form av körning i enbet, par och trojka, dressyruppvisning och Smålands Husarer.

Nytt för i år var klassen showmanship. I denna klass bedömdes inte hästarna extriört utan man tittade på allt annat runt omkring tex hur man flätar, flätans hållbarhet, hur man för sig med hästen och visar upp den etc. 

Nedan följer utställningsresultatet för samtliga hästar.  

Hingstar 1 år

 

1. Rosino e.Armangac 11872. Äg. Lasse Leijon, Köpingsvik 88787=38 poäng

2. Frisk e.Blair 11804 Äg. Lasse Leijon, Köpingsvik 77878=37 poäng

 

Ston 1 år

 

1. Anderstorps Bianca e. Binör 11720 Äg. Kent Hansson, Skåne Tranås 99797=41 poäng

2. Amanita e. Armangac 11708 Äg. Adam Carlsson Levin, Tvååker 98887=40 poäng

3. Riska e.Kanon 11790 Äg. Linda Jönsson, Sösdala 88788= 39 poäng

4. Adele e. Kanon 11790 Äg.Siver Johnsson, Linderöd 87788= 38 poäng

5. Vannaröds Butterfly e. Toxid 11784 Äg.Linda Jönsson, Sösdala 87788=38 poäng

6. Vannaröds Gloria e. Toxid 11784 Äg.Linda Jönsson,Sösdala 77787=36 poäng

 

Ston 2 år

 

1. Laterna e. Vermot 11742 Äg.Emma Hallenius & PeterStensson, Dingle 98898=42 poäng

2. Trasy e. Ulltan 11670 Äg. Susanne Fridh, Brålanda 88787=38 poäng

3. Rosina e. Armangac 11872 Äg. Tjuvkil Mellangård AB, Lycke 89777=38 poäng

4.Vannaröds Milli e. Kanon 11790 Äg. Linda Jönsson, Sösdala 77688=36 poäng

 

Ston 3 år

 

1. Lidsjös Everlina e.Ever 11786 Äg. Anders Magnusson, Unnaryd 998108=44 poäng

2. Mejram e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730 Äg. Alf Magnusson, Moheda 998810=44 poäng

3. Sissi e. Ever 11786 Äg. Bertil Pettersson, Köpingsvik 99898=43 poäng

4. Amanda Ofelia e. Massiv 11844 Äg. Caroline Pellrud, Fjugesta 99898=43 poäng

5. Rubess e. Rubon 11558 Äg. Kjell Gustavsson, Älvsered 99798= 42 poäng

6. Millan e. Korall 11660 Äg. Mats Persson, Nybro 98798=41 poäng

7. Latona e. Tyr 11744 Äg. Linda Ulvebro, Ljung 98888=41 poäng

8. Adele e. Tangent 11836 Äg. Adam Carlsson Levin,Tvååker 99787= 40 poäng

9. Tora e. Tyr 11744 Äg. Pethra Johansson, Stenstorp 99787 = 40 poäng

10. Blenda e. Regent 11808 Äg. Gideon Gustavsson, Rydaholm 88897=40 poäng

11. Vannaröds Allfrida e. Kanon 11790 Äg. Linda Jönsson, Sösdala 88888=40 poäng

12. Almina e. August af Horseröd Äg. Elin Gunnarsson, Älekulla 88888=40 poäng

13. Vannaröds Daisy e. Expo De Feulen 11778 Äg. Linda Jönsson 87888=39 poäng

 

Valacker3 år och äldre

 

1. Juster e. Buster 11646 Äg. Alexandra Krafth, Hamneda 9888-

 

Sto utan föl 4-10 år

 

1. Jonna e. Expo De Feulen 11778 Äg. Emma Hallenius & Peter Stensson, Dingle 88779=39 poäng

 

Sto med föl 4 år

 

1. Mysan e. Jubel 11826 Äg. Alf Magnusson, Moheda 99799=43 poäng

2. Elin e. Jasper 11846 Äg. Bo & Eva Pettersson, Köpingsvik 987109=43 poäng

3. Regina e. Sacarol 11628 Äg. Lasse Leijon, Köpingsvik 99789=42 poäng

 

Sto med föl 5-10 år

 

1. Ramona e. Tyr 11744 Äg. Christina & Håkan Svensson, Varberg 998109=45 poäng BIS

2. Pira e. Piraten 11762 Äg. Sofie Skyllvik, Tvååker 99888=42 poäng

3. Finette e. Finnör 11594 Äg. Yvonne Augutsson, Högsäter 99887=41 poäng

4. Vera e. Binör 11720 Äg. Hans Karlsson, Ör 88889=41 poäng

 

Hingstföl

 

1. Walter e. Kurir 11890 Äg. Hans Karlsson, Ör Klass 1

 

Stoföl

 

1. Ruth e. Massiv 11844 Äg. Christina & Håkan Svensson, Varberg Klass 1

2. Amulett e. Akryl 11858 Äg, Yvonne Augustsson, Högsäter Klass 1

 

Premierade hingstar 3 år

 

1. Brunte 11920 e. Rubon 11558 Äg. Jan Andersson, Bredaryd 88889=41 poäng

2. Dacapo 11928 e. Dacke 11606 Äg. Bengt-Ove Nilsson-Green, Värends Nöbbele 98888=41 poäng

3. Rubell 11922 e. Rutger 11810 Äg. Christer & Marie Nilsson, Rydaholm 88889=41 poäng

 

Premierade hingstar 5-10 år

 

1. Respekt 11866 e. Rubon 11558 Äg. Kristine Fransson, Sävsjö 98798= 41 poäng

2. Tyrann 11900 e. Tyr 11744 Äg. Björn Henriksson, Stenstorp 98788=40 poäng

 

Skicka gärna in bilder till oss. Vi har tyvärr inte bilder på alla hästarna.

 

 

 

 

 

 

Ramona som blev Best in show vinnare

Ramona och hennes motståndare i "best in show".

Lidsjös Everlina 

Amanda Ofelia

Millan

Rubess

Latona

Adele

Blenda

Almina

Juster

Jonna

Mysan

Elin

Regina

Ruth

Walter

Vera och Walter

Dacapo

Rubell

Brunte

Tyrann

Respekt

Kullberg kör trojka. 

Pausunderhållning

Smålands husarer gjorde uppvisning

Stina har flätat Juster inför showmanship.

Juster

Stina och Juster

Jenny har flätat Mejram inför showmanship. Jenny vann sin klass.

Här står alla ekipagen uppställda i showmanshipen. 

Walter

Kullberg ute och kör

Kullberg

Årets Hederspristagare

Kommentar
:) :( :D ;) :| :P |-) (inlove) :O ;( :@ 8-) :S (flower) (heart) (star)